Kulturní a univerzitní centrum Zlín (KUC)

Projekt Kongresového centra Zlín se realizuje. Podívejte se

Publikováno 21.10.2009

Významná kulturní stavba podle návrhu známé architektky Evy Jiřičné dostává hrubé obrysy.

Celý areál Kulturního a univerzitního centra Zlín sestává ze dvou samostatných celků. V jižní části pozemku je umístěna v současné době již dokončená budova Univerzitního centra ve Zlíně pro Univerzitu Tomáše Bati.

6099_1025_1045_NOC_3k_light
V severní části pozemku je umístěna budova Kongresového centra Zlín. V tomto budoucím kulturním chrámu se nachází mimojiné:

  • víceúčelový „velký“ sál,
  • „malý“ víceúčelový sál,
  • restaurace,
  • příslušná část společného podzemního parkoviště.

Projekt kongresového centra pro rozličné využití

01_kongresove-centrum-zlin_centroprojektBudova Kongresového centra Zlín s víceúčelovými sály má tři nadzemní a dvě podzemní podlaží. Hlavní vstup do objektu se nachází na společném prostranství pro univerzitní i kulturní budovu. Ve vstupní hale je umístěna pokladna, šatna návštěvníků a vertikální komunikace do suterénu a do restaurace.

Prostory vertikální komunikace do restaurace (1x pro hosty, 1x pro personál) jsou řešeny jako uzavřené betonové válce. V zrcadle kruhového schodiště pro hosty je výtah.

02_kongresove-centrum-zlin_centroprojektZe vstupní haly se přímo vchází do foyer s navrženým barem/bufetem. Bar je řešen jako půdorysné pokračování stěn sálu a je oblého půdorysu.

Foyer v 1. NP a 2. NP je prostorově propojeno a umocňuje dojem velkorysého prostoru. Na úrovni 2. NP je možné z foyer projít přes komunikační jádro do prostoru restaurace.

Reprezentativní prostor pro 850 hostů

Celková kapacita velkého víceúčelového sálu je 850 míst, z čehož 300 míst je na dvou balkonech (150 osob / balkon) na úrovni 2. a 3. nadzemního podlaží. Zbývajících 550 míst je umístěno na ploše hlediště v 1. nadzemním podlaží.

Realizace stavby v etapách

Podzemní garáže a nezbytné technické zázemí je společné pro univerzitní i kulturní budovu. Aby mohla Univerzita Tomáše Bati svůj objekt dokončit a využívat dříve, byly podzemní objekty realizovány v předstihu oproti kongresovému centru.

V současné době byla po opakovaném výběru dodavatele stavby zahájena dostavba budovy kongresového centra s plánovaným dokončením v roce 2010. Na dostavbě budovy zajišťuje Centroprojekt za svou část projektu autorský dohled a dopracování realizační dokumentace dle materiálových požadavků dodavatele stavby.

Investorem Kulturního centra Zlín je Statutární město Zlín.

Centroprojekt se podílel na tvorbě projektové dokumentace budovy kongresového centra ve sdružení s firmou AED PROJECT a.s. podle návrhu architektky Evy Jiřičné.