Tkáňové laboratoře pro NEXT-M v Brně

Národní tkáňové centrum aneb výzva pro projektanty

Publikováno 21.6.2010

V současnosti nás zaměstnává projekt inovace národního tkáňového centra v Brně. Vestavba požadovaných technologií do dispozičního řešení typu open space požaduje inovativní přístup.

Centrum bude využívat 6. patro v nové budově Campus Parku v blízkosti brněnské nemocnice v Bohunicích. Novostavba je sice moderní, svým dispozičním řešením vhodná pro velkoprostorové otevřené kanceláře.

V patře jsou dvě jádra se sociálním zázemím a instalačními šachtami, mezi nimi je dvojice výtahů a únikové schodiště, zbývající prostor je otevřený. Tkáňové centrum má velice náročný laboratorní medicínský provoz s nejmodernější technologií vyžadující přísné hygienické podmínky.

Tkáňové laboratoře pro NEXT-M v BrněPrávě naroubování technologie a jejích rozvodů do stávající budovy způsobovalo v projektu největší obtíže a nutilo naše projektanty přicházet s inovativními řešeními. Bylo nutno na střeše (7. patro) ke stávajícím kotelnám a strojovnám VZT přistavět nové. A to za minimálního zásahu do současného vzhledu budovy.

Pro provoz centra byly využity ještě dva skladovací prostory v podzemních patrech. Práci rozhodně neusnadnilo ani formální rozdělení akce do čtyř samostatných sekcí. K budově Campus Parku bude pravděpodobně v době stavební činnosti na tkáňovém centru přistavováno další křídlo. To si vzhledem k jedné přístupové cestě pro stavební práce vyžádá přesnou koordinaci.