Projekt justičního areálu v Brně

Justiční areál v Brně slavnostně zahájil provoz

Publikováno 25.7.2009

Dne 14. července proběhlo v Brně za účasti nejvyšších představitelů vlády a justice slavnostní otevření Justičního areálu. Do areálu se přestěhují instituce, které doposud využívaly nevyhovující prostory ve staré zástavě města.

V nových budovách najdou své zázemí tyto instituce:

  • Městský soud v Brně,
  • Obvodní soud Brno-venkov,
  • Městské státní zastupitelství Brno.

Komplex budov byl vybudován v jižní části Brna na původně neudržovaném území u břehu řeky Svratky v Heršpické ulici. Justiční areál by neměl zůstat osamocenou stavbou, ale počítá se i s dalšími projekty, které v budoucnu zatraktivní dané území.

Areál sestává ze dvou, v suterénu propojených, budov. Větší budova je určena městskému a okresnímu soudu, v menší budově bude úřadovat státní zastupitelství. Areál patří k největším a nejmodernějším v Evropě.

 

V typologii budov zavádí zcela nové standardy

Soudní síně jsou situovány do dvou věží v atriu budovy a důmyslným systémem schodišť a výtahů je zajištěno, že účastníci sporu se setkají až přímo v soudní síni a nikoliv na chodbě před zamčenou místností, jak je doposud běžnou praxí.

Za zmínku stojí také realizace skleněného obvodového pláště, kde byly použity nejmodernější materiály. Centroprojekt se na výstavě podílel od projektování dokumentace pro územní rozhodnutí až po autorský dozor.