Projekt justičního areálu v Brně

Projekt výstavby Justičního areálu v Brně dokončen

Publikováno 17.7.2009

V polovině července proběhlo za účasti nejvyšších představitelů vlády a justice slavnostní otevření Justičního areálu v Brně. Centroprojekt dodával všechny stupně projektové dokumentace.

02_justicni-areal-brno_centroprojektDo areálu se přestěhují instituce, které doposud využívaly nevyhovující prostory ve staré zástavě města. Nové působiště tak dostanou Městský soud v Brně, Obvodní soud Brno-venkov a Městské státní zastupitelství Brno.

Komplex budov byl vybudován v jižní části Brna na původně neudržovaném území u břehu řeky Svratky v Heršpické ulici. Justiční areál by neměl zůstat osamocenou stavbou, ale počítá se i s dalšími projekty, které by zatraktivnily dané území.

Nové standardy projektů občanských staveb

Areál sestává ze dvou, v suterénu propojených, budov. Větší budova je určena městskému a okresnímu soudu, v menší budově bude úřadovat státní zastupitelství. Areál patří k největším a nejmodernějším v Evropě. Zvláště v typologii budov zavádí zcela nové standardy.

04_justicni-areal-brno_centroprojektSoudní síně jsou situovány do dvou věží v atriu budovy. Důmyslným systémem schodišť a výtahů je zajištěno, že účastníci sporu se setkají až přímo v soudní síni. Tato funkce je velmi odlišná od stávající praxe, kdy se soudní strany setkají na chodbě před zamčenou místností.

Za zmínku stojí také realizace skleněného obvodového pláště, kde byly použity nejmodernější materiály. Centroprojekt se na výstavbě podílel od projektování dokumentace pro územní rozhodnutí až po autorský dozor.

Fotky Justičního areálu v Brně