Historické fotky baťovského sila dokončeného v roce 1938

Baťovské silo patří mezi 30 nejlepších staveb ČR za rok 2015

Publikováno 14.9.2015

Původně obilné silo a nyní administrativní a víceúčelová budova společnosti NWT postoupila do druhého kola soutěže Stavba roku ČR. „Brány finálové patnáctky nám ale zůstaly uzavřeny,“ říká Vít Mach, marketingový manažer Centroprojektu.

„Rozhodli jsme se přihlásit tuto proměnu a konverzi funkce původního sila kvůli charakteru původní stavby a náročnosti celého projektu. Současnou podobu budovy také vnímáme jako důležitý příspěvek o budoucím směřování zlínské funkcionalistické architektury,“ přibližuje důvody Mach.

Momentky z nominačního večera soutěže Stavba roku 2015 České republikyPotěšující zprávu o postupu této staré budovy s moderním využitím do 2. kola a mezi 30 nejlepších staveb jsme dostali v srpnu letošního roku. Zbývalo tedy čekat do nominačního večera, kde bylo oznámeno 15 finalistů a adeptů na pět titulů Stavba roku ČR. Bohužel silo samotné mezi vybrané finálové stavby nebylo zařazeno.

„Pochopitelně nás to mrzí, ale konkurence byla opravdu výborná. Navíc se přihlásilo o 30 % více staveb než v minulých letech. Průměrná cena realizovaného projektu byla 530 milionů Kč a proměna sila stála – v tomto srovnání – ‚pouhých‘ 170 milionů Kč. Věříme ale, že i s dalšími zajímavými projekty, které realizujeme, dokážeme v budoucnu uspět,“ shrnuje účast v soutěži Vít Mach.

Momentky z nominačního večera soutěže Stavba roku 2015 České republiky

Patnáct finalistů ve veřejném hlasování

Odbornou porotou nominované stavby do finálového kola si můžete prohlédnout na webu soutěže Stavba roku ČR. Na této stránce také můžete pomoci svému favoritovi prostřednictvím hlasování veřejnosti.

Rekonstrukce znamenala naprostou změnu funkce stavby

Budova obilného sila byla postavena v roce 1938 podle plánů tehdejšího projektového oddělení firmy Baťa (předchůdce společnosti CENTROPROJEKT GROUP). Už brzy po 2. světové válce byl objekt částečně upraven i pro jiné provozy a tyto dílčí a nekoncepční změny probíhaly až do roku 1989. Poté už objekt další využití velkých podlahových ploch hledal obtížně.

Novou naději a posléze i funkci dala téměř 80 let staré baťovské budově společnost NWT. Pro plánované sestěhování několika svých odloučených divizí byla na začátku roku 2014 zahájena kompletní rekonstrukce interiéru a fasády. Obálku budovy doplnily nové prvky, které jsou svým kontrastním zbarvením přiznané a jasně odlišitelné. Během první poloviny roku 2015 zde byl zahájen běžný provoz.

Stavba roku ČR hodnotí nejlepší stavby uplynulého roku

Odborná soutěž Stavba roku funguje od roku 1992. Jejím cílem je hodnocení staveb realizovaných na území České republiky v daném období z celkového pohledu na celý realizovaný objekt. Přihlášené objekty se nerozdělují do kategorií.

Z přihlášených staveb bylo vybráno 30 do druhého kola. Z nich vzešlo 15 finalistů, které soupeří o pět titulů Stavba roku.Dalším možným oceněním je zisk zvláštních cen jednotlivých vypisovatelů a partnerů soutěže. Ty se mnohdy zaměřují na konkrétní vlastnosti objektu blízké konkrétnímu partnerovi. Takovými cenami jsou například ocenění stavbě financované ze státního rozpočtu od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, cena za nejlepší podnikatelský záměr od Svazu podnikatelů ve stavebnictví apod.