Jaká je budoucnost stavebních firem a projekčních kanceláří?

Publikováno 4.3.2016

Právě vyšla nová Kvartální analýza českého stavebnictví. Sami zástupci různých oborů ve stavebnictví očekávají zlepšení.Míra optimismu a pozitivních očekávání samozřejmě závisí na konkrétním stavebním oboru.

Růst stavebnictví o 5,5 % v roce 2015

Rozdíly mezi jednotlivými segmenty však jsou výrazné. Zatímco produkce pozemního stavitelství spíše stagnovala (růst o 0,6 %), inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo až o 16,4 %. Celkově se však očekává další růst oboru.

 

01_kvartalni-analyza-ceskeho-stavebnictvi-Q1-2016_centroprojekt

 

Očekávání do roku 2016

Podle tří ze čtyř stavebních společností (72 %) není dostatek připravených projektů pro realizaci výstavby. Situace se ale podle poloviny firem v této oblasti zlepšuje.

Mírný růst sektoru bude pokračovat i v roce 2017, kdy se zástupci firem všech sledovaných segmentů odhadují růst o 2 %.

Trvalou bolestí celého sektoru je nutnost realizovat část zakázek, které jsou ztrátové. Ochota přijímat přípravu a realizaci takových staveb však stále klesá. Projektové společnosti v letošním spíše neplánují přijímat ztrátové zakázky (potvrzuje 62 % ředitelů). Třetina ředitelů (31 %) připustila, že za účelem podpory dlouhodobé spolupráce jsou ochotni ztrátovou zakázku přijmout. Z důvodu udržení tržního podílu firmy je ochotno ztrátové zakázky přijímat 7 % projektových společností.

 

02_kvartalni-analyza-ceskeho-stavebnictvi-Q1-2016_centroprojekt

Kvartální analýza ke stažení

Pokud si chcete prohlédnout konkrétní očekávání jednotlivých představitelů projekčních kanceláří, dodavatelů staveb a dalších, navštivte web ceec.eu/research. Po registraci si zde můžete prohlédnout všechny analýzy (nejen) českého stavebnictví.