V České republice zatím jen velmi okrajově zaznívá spojení „3D tisk budov“. Je to budoucnost? Automatizace? Nebo jen výkřik do tmy?
Možná už jste víckrát slyšeli všechny ty úžasné výhody 3D tisku budov – že budete mít např. za 300 tisíc Kč vlastní rodinný dům. A skutečně i propagátoři této progresivní technologie mluví o velkých očekáváních, přestože uvedení do široké praxe není otázkou nejbližších let.
„Technologie 3D tisku stavebních konstrukcí jsou teprve v samotném zárodku. Úspěšné demonstrace prvních takových projektů ve světě, jako jsou například tyto od společnosti WinSun nebo americká technika Contour Crafting, prozatím ukazují především to, že bychom o 3D tisku ve stavebnictví mohli začít výhledově uvažovat.
Nemyslím si, že by se něco takového stalo v dohledné době standardem kdekoliv na světě,“ přiznává Jan Homola, konzultant v oblasti 3D tisku (zdroj).
Připouští však, že pokud se 3D tisk osvědčí, může být právě ve stavebnictví finančně mimořádně efektivní a stát se běžně používaným i u nás.
To mi vytisknou celý dům?
V zásadě se můžete potkat se dvěma základními typy tohoto tisku. Váš vysněný objekt (nejen rodinné domy) postaví automat, který se umístí doprostřed realizované stavby. Následně pomocí svého ramene začne tisknout půdorys a následně celé stěny objektu. Limitem této technologie je pak právě délka ramene s tiskovou hlavou.
Druhá metoda se odlišuje tím, že tiskne jednotlivé díly a výsledný dům je tak vlastně montovanou stavbou. Proto i odborníci na 3D tisk tento způsob nazývají spíše 3D tiskem stavebních konstrukcí.
Co brání 3D tisku domů?
Samotná technologie narazí na první obavy vzápětí po svém představení – nejedná se o léty vyzkoušenou metodu, znalost postupů při možných opravách a celková nedůvěra k novince. Případný investor takové stavby musí být milovník technologických novinek a případná rizika nevyzkoušené metody výstavby vzít tak říkajíc na sebe.
Vedle malého zájmu o takový typ stavby se pak jedná i o vzdálenost tohoto způsobu realizace budov na staveniště v České republice. Jen převoz 3D tiskárny do Česka a personální zajištění jejího provozu by případné stavební úspory hravě převážily.
Dalším omezením je také půdorys stavby, která je stavěna pomocí ramene uprostřed objektu. Důsledky pak popisují Julian Leland a Levi Cai, členové MIT* Media Lab:
„Po teoretické stránce koncept funguje. Jistě, dokážeme vytvořit základní obvodové zdivo do výšky 3,5 metrů v domě o profilu (průměru) kruhové základny 13 metrů za 14 hodin. Jenže nikdo v takovém domě bydlet nechce, když zrovna nemusí.“
* MIT – Massachusett Institute of Technology